9 Mayıs 2015 Cumartesi

Ajanda

     Merhaba c: 
     Instagramda falan blog açtığımı duyurup blog'a hiçbir şey yazmamam çok hoş oldu gerçekten ama şartlar yan gelip yatmamı gerektirdi. :')

     Kişisel instagram hesabımda veya thinbooks'ta ajandamın fotoğraflarını paylaşıyorum bazen ve birkaç soru geldi ajandam hakkında. Ben de adam gibi fotoğraflarını çekeyim, nasıl kullanıyorum neler yazıyorum vs. onlardan bahsedeyim diye bir şeyler yazayım dedim.


     Kullandığım ajanda Peter Pauper. Remzi Kitabevinde rastladım sadece şu zamana kadar ve bana doğum günü hediyesi olarak gelmişti.
Bir çok deseni, farklı renkleri var. Ben böyle sade şeyleri çok severim ve en çok bunu beğenmiştim. Fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 30 liraydı ama şimdiye kadar değişti mi bilmiyorum açıkcası.

     Ajanda 2015 Ajandası olmasına rağmen Eylül ayından başlıyor. Yani ajandanın ilk sayfaları 2014. Yeni okul yılı vs. başladığında yılın ortasından başka ajandaya geçiş olmasın diye böyle bir şey yapılmış olabilir. Tam bir bilgim yok açıkcası. Ben eski ajandamı bırakıp Ekim 2014'te buna geçiş yaptım. Aslında diğerini de yarım bırakmak istemiyordum ama dayanamadım... :')


     Gelelim ajandamı neler için, nasıl kullandığıma. 

     Yıllardır günlük tutan birisiyim ve hangi gün neler yaşadığımı, ne düşündüğümü ilerleyen zamanlarda okumayı çok seviyorum. Bazen önemli olduğunu düşündüğüm şeyleri bile unutabiliyorum ve günlük bu konuda inanılmaz bir yardımcı ama günlük tutmak özellikle benim gibi detaya inmeyi çok seven biri için yazması, takip etmesi çok vakit alan bir şey. 

Bu yüzden de ajandamı sınavlar, ödevler, randevular, önemli tarihleri hatırlamak için kullanmamın yanı sıra günlük olarak da kullanıyorum. Uzun uzun yazmıyorum tabii ki ama kısa hatırlatıcılar koyuyorum. Mesela 19 Nisanda Kitap Fuarına gitmiştim ve o günü çizmişim yukarıda. Daha sonra günlük yazmaya vakit bulursam ajandaya da bakıp olayları hatırlayarak uzun uzun yazıyorum.

      Kitapları bitirdiğim günler için de çok kullanıyorum ajandamı. Çoğu zaman kitaba verdiğim puanı ve sevdiğim alıntıları yazıyorum oraya buraya.

Misket Limonu geyiği Anansi Çocukları'ndan. :D

     Fuarda çalışırken inanılmaz yorgundum ama boş bırakmaya gönlüm elvermedi tabii ki :D Günden güne çöküşümü izliyorsunuz burda da. 
     Dört günde lapaya dönmüştüm. :')


        Ajandamı sürekli yanımda taşıyorum. Zaten içi dopdolu kocaman bir kalem kutusu da yanında farz olduğu için asla küçük çanta kullanamıyorum :') Bazen bir telefon bir cüzdan alıp dışarı çıkasım geliyor ama sonra.... ??? ajanda ??? kalem kutusu ??? kulaklığım ???? :') Hiçbir zaman yanımda eşek yükü kadar eşya olmadan dışarı adımımı atamıyorum yani.

     Sürekli taşımamın sebebi dışarıda otururken de sürekli bir şeyler yazmayı çizmeyi çok sevmem. Genelde sadece böyle karikatürümsü şekilde kendimi çiziyorum. Arkadaşlarımla beraberken de (özellikle Müge) mutlaka birkaç bir şey karalıyoruz. 


     Oradan burada toplama bir şeyler. :D

Soul Eater çok sevdiğim bir anime bu arada. İzlemediyseniz mutlaka izleyin *-*     Kısacası, ajandamı her türlü işe alet ediyorum. 
 (özellikle çok sıkılmışsam)

     Ajanda kullanmaya  yanlış hatırlamıyorsam 11.sınıfın yarısında başladım ve ondan önce nasıl yaşadım gerçekten anlamıyorum. Gerçi lisede dersmiş sınavmış pek yazmıyordum çünkü direk olarak sınav takvimi veriyorlardı ve onun dışında da özellikle son sınıfta pek ödev verilmiyordu ama üniversitede vizeler, finaller ne zaman başlıyor, ödevin teslim tarihi en son ayın kaçı, sınava hangi derslikte giriliyormuş derken işin ucu -benim için- ajanda olmazsa mutlaka kaçıyor. 

6 yorum:

 1. Yazıların devamını bekliyoruz :)

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir fikir. Çizimlerin çok hoş çok yeteneklisin. Tebrik ederim ^^

  YanıtlaSil
 3. Gerçekten ajandan bir dünyayamış gibi ve ajandanı açtığını düşündüm ve o dünyanın içine girdiğini gördüm gibi oldu. Gerçekten çok güzel bir ajandan varmış. Ben de bloguma beklerim, youtube kanalından da takipteyim zaten ^^

  YanıtlaSil
 4. YA ÇOGZEL. Çizimlerin çok şirin. ^^ Ben de günlük-ajanda kullanıyorum. Belki yazdıklarım sığmaz diye her günü bir sayfa olanlardan almıştım. :-) Bazen yazamıyorum, bazen de birkaç sayfa.. En iyisi tarihi kendin attıkların galiba.

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel cizimlerle dahada anlamlandirmissiniz ajandanizi :) insanın ajanda tutasi geliyor :) sevgiler :)

  YanıtlaSil
 6. Kalemlerini de göstersene ecmel abla ����

  YanıtlaSil